strona internetowa, jak odnieść sukces?

Tego typu pytania padają dość często przy okazji naszych spotkań z klientami , którzy decydując się na własną stronę internetową lub sklep, pragnęli by jak najszybciej dobić do internetowej czołówki  w swojej branży. Czy jest to możliwe w wypadku nowych stron?, w jakim stopniu właściciel strony może wpłynąć na jej sukces?, czy jest to jedynie uzależnione od płatnych pozycjonerów i specjalistów od marketingu internetowego, czy też sami możemy się znacząco przyczynić do sukcesu własnej strony internetowej?. Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu…

Solidny wykonawca
Generalnie planując realizacje profesjonalnych działań w Internecie, w pierwszej kolejności należy nawiązać stałą współpracę z solidnymi specjalistami branży informatycznej,  którzy zagwarantują nam nie tylko realizacje profesjonalnej strony internetowej lub sklepu, ale i późniejsze wsparcie techniczne, dozór i prowadzenie tej strony. Niestety jednym z podstawowych błędów popełnianych przez firmy przy realizacjach projektów informatycznych, jest okazjonalne dobieranie do takich prac informatyków określanym mianem ‘’wolnych strzelców’’ którzy pracują na akord, a po zakończonych pracach znikają pozostawiając klienta samemu sobie, często z projektem który okazuje się pod wieloma względami niewłaściwie wykonany. Planując własną stronę internetową należy mieć zatem świadomość, iż odpowiednie zaplecze informatyczne jest tu absolutną podstawą, i nie jest nam ono potrzebne jedynie do wykonania samej strony internetowej, ale z czasem może się stać bardzo istotne do wspierania nas podczas realizowania kolejnych działań związanych z naszą stroną internetową.

Odpowiednia domena (adres www)
Dziś już nie jest łatwo znaleźć odpowiedni adres dla swojej strony internetowej, większość z atrakcyjnych domen już dawno została przejęta przez różnego rodzaju firmy na użytek własny, lub przez instytucje handlujące adresami na giełdach domen. Tego typu działalność stała się dość popularna i dochodowa wobec czego znalezienie ciekawego i wolnego adresu dla własnej strony internetowej nie będzie zapewne rzeczą łatwą. W takiej sytuacji mamy 2 wyjścia… albo dobrać domenę mniej ciekawą wykupując ją u swojego hostingodawcy, albo zdecydować się na większy wydatek i pokusić się o wyszukanie atrakcyjniejszego adresu na giełdzie domen. Oczywiście w tego typu kwestii bardzo pomocnym może się okazać firma wykonująca naszą stronę, która pomoże nam w trafnym doborze i zakupie domeny. Należy przy tym pamiętać iż odpowiednio dobrany adres naszej strony jest rzeczą bardzo ważną, i przy jego wyborze warto kierować się 3 prostymi zasadami:

- Domena powinna być maksymalnie zwięzła, krótka i prosta.
- W nazwie powinniśmy unikać skomplikowanych ciągów liter lub cyfr oraz fraz przy których występują różne formy zapisu.
- Domena powinna być powiązana tematycznie z branżą w której działamy lub nazwą firmy którą ma reprezentować.


Strona Internetowa, założenia i projekt
Gdy już posiadamy własną domenę, czas skupić się na tym jak będzie wyglądać nasza strona internetowa i co powinna zawierać, bardzo często te kwestie są przez firmy bagatelizowane i niestety jest to pierwszy z błędów prowadzący do porażki strony w sieci. Warto bowiem wiedzieć, iż strona internetowa to bardzo ważny element naszej działalności w Internecie, obraz naszej firmy, oferty i tego co chcemy zaproponować odwiedzającemu ją użytkownikowi. Od tego jak wygląda, i jakie informacje zawiera, zależy często późniejsza reakcja potencjalnego klienta. Nie powinno się więc w żadnym wypadku bagatelizować tej sprawy. O ile w kwestii wyglądu i stosowanych rozwiązań można się często zdać na wykonawcę, to sprawę merytorycznej zawartości strony powinniśmy przygotować we własnym zakresie. Odpowiednie zdjęcia, opisy publikacje, fachowe porady techniczne wszystko to stanowić będzie o naszej wiedzy, fachowości i umiejętnościach i pośrednio wpływać na opinie o nas. Dziś już nie wystarczy na stronie internetowej podać kilku ogólników o naszej działalności oraz informacji że jesteśmy najlepszymi fachowcami w swojej branży. Przeciętny użytkownik szuka precyzyjnych informacji  wspartych szczegółową wiedzą, stąd realizowana strona internetowa powinna być jak najlepiej przygotowana pod kątem merytorycznej informacji.

Hosting strony internetowej
W tym wypadku również bardzo pomocnym może się okazać Agencja Interaktywna realizująca i prowadząca naszą stronę. Dla zdecydowanej większości klientów kryteria techniczne dotyczące serwerów są kompletnie nie zrozumiałe i często podejmują oni decyzje w ciemno zdając się raczej na ślepy traf. Oczywiście przy obecnych ofertach dostępnych na rynku hostingowym nie ma większego problemu z doborem pakietu dla siebie, jednak aby wybór taki był jak najbardziej optymalny warto zdać się w większym stopniu na wykonawców strony, niż na dział handlowy losowo wybranej serwerowni, który często stara się nam sprzedać pakiet, przekraczający znacznie nasze potrzeby.

Strona gotowa… i co dalej?
Niestety na tym właśnie etapie spora cześć firm kończy swoją przygodę z własną stroną internetową, błędnie uznając iż skoro strona jest gotowa i działa poprawnie to pozostaje już jedynie liczyć napływających masowo z sieci klientów. Niestety jak to w życiu bywa, rozczarowanie przychodzi dość szybko, bowiem strona w ten sposób porzucona sama sobie popada w ,,internetowy niebyt’’ efektem czego jest często zaskoczenie. Jak więc uniknąć takiego stanu rzeczy?. Przede wszystkim należy pamiętać o kilku istotnych zasadach które mogą się znacząco przyczynić do poprawy wyników naszej strony internetowej.

Internet lubi ruch i zmiany
Można śmiało przyjąć iż stagnacja w zawartości strony internetowej nie przyczynia się do jej sukcesu. Brak odpowiednich aktualizacji i wzbogacania strony o nowe treści jest bardzo często powtarzanym przez ich właścicieli błędem, który w sposób powolny acz konsekwentny prowadzi do osłabienia efektywności tej strony. Pojawiająca się od czasu do czasu argumentacja klientów iż ,,w mojej branży nie ma nic ciekawego do zamieszczenia na stronie’’ jest absolutną niedorzecznością, bowiem każda branża ma szereg ciekawych informacji które wymagają jedynie odpowiedniej formy przekazu, i mogą w sposób znaczący wpłynąć na zainteresowanie się użytkownika naszą stroną, a co za tym idzie jej ofertą. Tak więc okresowe nanoszenie zmian i wzbogacanie naszej strony internetowej o ciekawe i merytoryczne treści niewątpliwie wpłynie pozytywnie na jej lepsze wyniki w sieci. W wypadku gdy nie czujemy się na siłach lub nie mamy czasu redagować i uaktualniać naszej strony internetowej, zawsze można to zadanie powierzyć zewnętrznemu administratorowi (np. agencji która wykonywała naszą stronę) a on już z pewnością zadba  o jej odpowiednie prowadzenie. 
 
Jak samodzielnie poprawić marketing strony?
Oczywiście nie ulega żadnej wątpliwości iż pozycjonowanie strony i wszelkie działania marketingowe prowadzone przez specjalistów branży SEO są znacznie skuteczniejsze i efektywniejsze od tych samodzielnie prowadzonych, jednak nie oznacza to iż nie możemy przyczynić się do poprawy widoczności naszej strony w sieci bez ich udziału. Szereg działań w początkowym etapie funkcjonowania nowej strony internetowej możemy wykonać sami, skupiając się np. w pierwszej kolejności na powiadomieniu o naszej stronie wszystkich znajomych na portalach społecznościowych i w sieciach partnerskich. Kolejny etap to  zamieszczenie wzmianki o naszej stronie w możliwie jak największej ilości baz i katalogów informacyjnych, poczynając od tych najbardziej znanych i rozpoznawanych. Dobrym źródłem informacji o naszej stronie mogą się stać również wszelkiego rodzaju fora tematyczne, chociaż w tym wypadku przed publikacją jakichkolwiek postów warto zaznajomić się z regulaminem i ograniczeniami nakładanymi na użytkowników w każdym z nich. Proces realizacji tych wszystkich działań jest niewątpliwie czasochłonny i wymaga sporego nakładu pracy, jednak prowadzony metodycznie i odpowiednio długo może nam zagwarantować w pewnym stopniu większą rozpoznawalność i zwiększenie ruchu na stronie, a co za tym idzie wstęp do bardziej profesjonalnych działań które w przyszłości będziemy już mogli zlecić odpowiednim specjalistom branży SEO.

Informatyczni sprzedawcy nadziei – czyli droga na skróty
Przede wszystkim musimy mieć świadomość faktu iż nawet najlepiej wykonana strona internetowa nie zagwarantuje nam sama z siebie sukcesu w internecie. Na pozycje strony i generowany ruch na niej wpływa szereg czynników, które odpowiednio i metodycznie realizowane z czasem mogą przynieść oczekiwany sukces. Oczywiście Internet przepełniony jest różnego rodzaju propozycjami oferującymi rzekomy ,,szybki sukces strony internetowej’’ ale warto do tego typu ofert podchodzić z chłodnym dystansem, i najlepiej przy udziale niezależnych specjalistów z branży SEO, którzy w razie potrzeby uchronią nas przed bezsensownymi wydatkami. Doraźne działania okresowe bazujące na bliżej nie sprawdzonych ofertach promocji naszej strony, to jedynie z pozoru łatwa i szybka droga do sukcesu, która często nie przynosi żadnych trwałych efektów. Warto więc tego typu działania w perspektywie długoterminowej zlecić sprawdzonemu zespołowi ekspertów, którzy na zasadzie planowanej konsekwentnej i metodycznej pracy będą dbali o budowanie pozycji i wizerunku naszej firmy i strony w sieci.