znaczenie linków w budowaniu pozycji strony

Dziś już praktycznie każdy średnio rozeznany posiadacz strony internetowej, wie jak duże znaczenie odgrywają linki prowadzące do niej. Mimo iż Google nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami i algorytmami określającymi pozycje naszej strony, to jednak nadal jednym z podstawowych czynników wpływających na nią, są odpowiednio osadzone linki. Niestety ze względu na coraz skuteczniejsze metody rozpoznawania przez Google nienaturalnego linkowania, działania te wymagają coraz większej wiedzy i znajomości tematu.

Przeprowadzone przez ostatnie lata dość istotne zmiany w zasadach funkcjonowania algorytmów Google do dziś jeszcze odbijają się ,,czkawką’’  niektórym firmą prowadzącym przez lata nieodpowiedzialną (acz skuteczną w owym czasie) politykę linkowania do swoich stron. Obecnie działania oparte na nieprzemyślanym i chaotycznym budowaniu struktur zapleczowych dla stron internetowych czy sklepów, nie przynoszą już oczekiwanych efektów i zdecydowana większość specjalistów od marketingu i pozycjonowania stron w sieci drastycznie zmieniła metody swojego działania. Przede wszystkim na znaczeniu zyskało linkowanie ze stron o wysokich pozycjach i generowanym ruchu, stron weryfikowanych certyfikatami SSL i zaplecz z serwisów społecznościowych (jak chociażby facebook). Kolejną istotną kwestią stało się różnicowanie linków pod kątem ich struktury, tak aby wyglądały na zamieszczone spontanicznie przez użytkowników a nie jedynie w celu podbicia pozycji strony (wstawianie linków bez anchorów, stosowanie zróżnicowanego atrybutu Alt przy odnośnikach graficznych itp.).

Oczywiście budowanie efektywnej struktury linków nie jest rzeczą prostą gdyż w coraz większym stopniu Google ogranicza dopuszczalne w tym zakresie działania, posuwając się do karania stron które w sposób agresywny i nazbyt inwazyjny próbują pozyskiwać linki. Jednak nie ma się co oszukiwać,  proceder ten, określany dość powszechnie i ogólnie mianem pozycjonowania strony z roku na rok cieszyć się będzie rosnącym zainteresowaniem firm, pragnących w coraz bardziej zalewanym przez informacje Internecie, przebić się ze swoją ofertą.

Podejmując jednak decyzje o budowaniu zaplecza linków dla swojej strony internetowej, warto zlecić to profesjonalnemu zespołowi ekspertów branży SEO, uchroni nas to przed ewentualnymi konsekwencjami błędnych działań które mogą skutkować poważnymi konsekwencjami dla strony czy sklepu internetowego.

Znaczenie i struktura linków na własnej stronie internetowej
Mimo iż spora cześć klientów zamawiających strony czy sklepy internetowe nie przywiązuje do tej kwestii większego znaczenia, to odpowiednia struktura przyjaznych linków i wzajemnych przelinkowań między podstronami jest bardzo ważna.

Przede wszystkim zacznijmy od tego co to są przyjazne linki i do czego tak naprawdę służą. Mianem przyjaznego linku określamy jego strukturę która jest przyjazna zarówno dla odwiedzających stronę botów jak i samych użytkowników mogących określić po nich np. tematykę danej podstrony lub jej zawartość. Dzięki temu znacznie łatwiej jest nawigować po stronie która ma tak uporządkowaną strukturę linków, i przy niewielkiej znajomości tematu możemy przez to szybciej odnajdywać interesujące nas podstrony. Kolejnym istotnym elementem jest fakt iż współczesne boty odwiedzające i analizujące strukturę podstron w naszym serwisie, również zwracają uwagę na konstrukcje linków prowadzących do nich, tak więc nie ulega żadnej wątpliwości iż przyjazne linki są dziś absolutną koniecznością w nowoczesnych stronach internetowych.

Klasyczne przykłady obrazujące poprawną strukturę przyjaznych linków prezentujemy na poniższych przykładach z naszej strony:

http://vestafox.com/oferta_uslug.html
http://www.vestafox.com/czytaj/pozycjonowanie.html
http://www.vestafox.com/czytaj/strona_internetowa_jak_odniesc_sukces_.html


Zakładając iż Twoja strona została wykonana w sposób poprawny i posiada strukturę przyjaznych linków, warto się przyjrzeć w kolejnym etapie jej wewnętrznym przelinkowaniom i temu jak upraszczają one wzajemną interakcje między podstronami. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia samego użytkownika strony, który w sposób intuicyjny, łatwy i przyjemny może poruszać się po stronie, ale ma to również znaczenie z punktu widzenia np. jej indeksowania przez wyszukiwarkę.

Tak więc odpowiednio administrowana strona internetowa (w miarę jak jest rozbudowywana o nowe treści i podstrony) powinna być również odpowiednio podlinkowywana wewnętrznie (linki w treściach tekstowych, elementach graficznych itp.). Budowanie tego typu struktury wzajemnych interakcji miedzy stronami wpływa korzystnie na lepsze i szybsze indeksowanie jej zawartości przez wyszukiwarki, a także poprawia jej ogólną funkcjonalność.